sborník Co přinesla mezinárodní konference: Lokální a družstevní způsoby hospodaření jako progresivní vize. Říjen 2018
Nové formy družstevního hnutí v Rakousku, obecní projekty obnovitelných zdrojů v západoevropských zemích a u nás, příležitosti pro nové družstevnictví v Česku a jeho ekonomické výhody, to všechno byla témata loňské mezinárodní konference o družstevním hospodaření jako progresívní vizi, která nyní najdete shrnuta ve sborníku s podrobným záznamem všech příspěvků. Konferenci organizovala Nadace Rosy Luxemburgové ve spolupráci s Alternativou zdola, a to jsou také adresy, kde si můžete sborník vyžádat. Pro papírovou verzi napište na: info@alternativazdola.cz
Česká společnost pro zaměstnaneckou participaci: Ekonomická demokracie. Teorie a praxe. Praha, 2016. (Kniha je dostupná v sídle Alternativy Zdola, na vyžádání můžeme zájemcům zaslat.)
Publikace velmi komplexně mapuje různé formy ekonomické demokracie v prostoru a čase. Jedná se o přehledovou práci, která nabízí obrovské množství podnětů a informací.
Zbyněk Fiala jako jeden z recenzentů knihy píše: Kniha, kterou KSLP s takovým úsilím dokončil, má totiž charakter podobné encyklopedie, jaká stále u kořenů francouzské revoluce. Ta zbavila zemi – a později i většinu Evropy – parazitismu a tmářství feudalismu. Historie nás mezitím vynesla výš a přinesla jiné formy ožebračování a oblbování. A tak i současníci si začínají uvědomovat, do jakých sevření jsou nahnání, a stále netrpělivěji obhlížejí nejrůznější nástroje, které by je z toho mohly vyprostit. Encyklopedický přehled myslitelů a reformátorů, který v práci o Ekonomické demokracii najdete, je vynikajícím startem k takovému hledání. …
Lepší budoucnost je možná, ale nepřijde sama a musíme si to odpracovat. Úkolem nové demokracie, i té na pracovišti, bude hlídat, aby za tím znovu nečíhal návrat do nové klece.
sborník Pražské školy alternativ Družstevnictví pro 21. století (pdf zdarma ke stažení)
informační dokument institutu Glopolis Družstevnictví nepatří jen do historie (pdf zdarma ke stažení)
Ladislav Feierabend: Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952
Magdalena Hunčová: Družstva a jejich role v tržní ekonomice, vyd. Univerzita J.E. Purkyně v r. 2006
Konny Gellenbeck (Hg.): Gewinn fur alle! Genossenschaften als Wirtschaftsmodell der Zukunft!
Jiří Guth a Kateřina Vojtíšková (eds.): Družstevnictví v kostce
Naďa Johanisová: Družstevnictví nepatří jen do historie
František Cyril Kampelík: Spořitelny. Po farských kolaturách, orbě, řemeslu ze svízelů pomohou.
K. Mrázek: Družstevní podniky v Anglii a Skotsku. Popis studijní cesty rakouské velkonákupní společnosti roku 1908 s mnoha vyobrazeními
Eva Riečanská et al.: A volatile present and an uncertain future. Mapping cooperative and social economies in the Visegrad countries.
Jiří Silný a kol.: Družstevnictví pro 21.století
Ladislav Slezák a kol.: Osudy zemědělského družstevnictví ve 20. století
V. Th. Totomianc: Družstevní anthologie. Teoreticko – praktický průvodce spotřebních, výrobních a hospodářsko-úvěrních družstvech
Ladislav Feierabend: Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952. Stehlík, Volary, 2007.
Kniha významné osobnosti I. republiky, Ladislava Feierabenda, vznikala v exilu, a u nás vyšla díky úsilí Nadi Johanisové, expertky na družstevnictví a lokální ekonomiku. Ladislav Feierabend byl mimo jiné vrchním ředitelem Kooperativy, předsedou Československé obilní společnosti i ministrem v exilové vládě v Londýně.
Sám autor v prvním vydání uvádí: “Tato studie o československých zemědělských družstvech vznikla v naději, že příběh o tom, jak se utlačovaní lidé v jednom koutě světa spojili, aby zlepšili svůj životní úděl, přispěje k řešení některých problémů tohoto světa. Rozsah toho, co dokázali, chyby, kterých se dopustili, a možnosti, které nabízejí skutečné družstevní organizace – to vše by měli pozorně prostudovat ti, kdo věří v lidskou svobodu.”
Kniha čtivě popisuje rozšiřování družstevního hnutí v Československu a neomezuje se přitom jen na oblast zemědělství. Kromě družstevních principů a historie, najdeme kapitolu i o úvěrních družstvech – kampeličkách, i záložnách, skladištních družstvech či družstevních mlýnech a také o významných elektrárenských družstvech. Vývoj je ovšem přerván jednak vznikem Protektorátu Čechy a Morava a následně II. Světovou válkou. Družstevní hnutí je ovšem posléze zdeformováno komunistickým pojetím, na které Feierabend pohlíží velmi kriticky. V závěru se proto dočteme: “Skutečnost je taková, že příběh československých zemědělských družstev má prozatím smutný konec. Ale nejsme dosud ve finále a zůstává nám nádherný příklad celého družstevního hnutí s jeho úspěchy, které ukazuje, co všechno je možné učinit v těch oblastech lidského života, které volají po změně a zlepšení. Duch solidarity a spolupráce, který je vlastní družstevnímu hnutí, zůstává skutečným základem každé demokracie a všech demokratických institucí kdekoliv na světě. Leží v srdci všech lidí dobré vůle a nelze jej zničit, a to ani komunisty v Československu. Žije.”
František Cyril Kampelík: Spořitelny. Po farských kolaturách, orbě, řemeslu ze svízelů pomohou. Hradec Králové. 1861. Dostupné online zde
Český vlastenec, František Cyril Kampelík, je autorem oblíbeného hesla: “co jednomu nemožno, všem dohromady snadno.” Kampelík si hned v úvodu své příručky všímá, že chudý národ bez kapitálu toho mnoho nezmůže (poučení do dnešní doby!) a svou “volnost a samosprávu” neuhájí, řečeno slovy autora. Kampelík proto radí, aby se při farských kolaturách byly zakládány spořitelny. “Mrtvé sumičky peněz, semotam ukryté, scházely by se jako včely do oulu, velký a dělný kapitál skládajíce.”
Od takovýchto spořitelen si Kampelík sliboval rozvoj orby (zemědělství) a řemesel a také omezení vlivu lichvy. Bohužel, se Kampelíkovy ideje prosadily až po jeho smrti. Vliv Friedricha Raiffeisena se rozšířil z Německa i do českých zemí. Záložny se tedy později začaly na jeho počest nazývat “kampeličky.”
Eva Riečanská et al.: A volatile present and an uncertain future. Mapping cooperative and social economies in the Visegrad countries. Visegrad Fund, 2015. (Kniha je dostupná pro zájemce v sídle Alternativy Zdola.)
Kniha sumarizuje v angličtině hlavní závěry družstevního výzkumu, kterého se jako jeden z partnerů zúčastnila i Alternativa Zdola. Hlavním vedoucím projektu byli slovenští partneři, Utopia, zapojeni byla i maďarská a polská strana. Kniha nabízí historický přehled družstevního hnutí ve všech zemích Visegradu, obraz družstevního hnutí v médiích, porovnání legislativních úprav a také závěry z družstevního výzkumu v terénu. Zde je možno najít příklady vzorné praxe, ale také se informovat o problémech, kterým družstva při své činnosti čelí.
V. Th. Totomianc: Družstevní anthologie. Teoreticko – praktický průvodce spotřebních, výrobních a hospodářsko-úvěrních družstvech. 1923.
Vpravdě historická kniha se skládá s jednotlivých esejů, které popisují různé aspekty družstevnictví. A i když dnes budeme vnímat archaický jazyk, obsahově má kniha stále co říci. Viz např. kapitoly Mravní základy družstevnictví, Psychologické změny uvnitř družstevnictví, pojednání o družstevních svazech i příklady družstev z mnoha zemí.
“Družstevnictví svou vlastní podstatou je povoláno k tomu, aby nahradilo princip soutěže principem spolupráce”…. A dále “Družstevní ekonomie směřuje po hmotné stránce jen k společnému obstarávání zboží dobré jakosti a za levnou cenu. Prostředky však, jimiž se toto obstarávání děje, společná akce a zájmové společenství, obsahují novou ideu práva a morálky, ideu sociálně a organicky spjatou s družstevním hospodařením. Tu nejde o utrhování chleba od úst a vzájemné se pak obviňování ze špatností a podlostí, zde běží o vyrovnání požadavků a práva jednoho každého ve smyslu zákona obecného společenství.”
Družstevní podniky v Anglii a Skotsku. Popis studijní cesty rakouské velkonákupní společnosti roku 1908 s mnoha vyobrazeními podává K. Mrázek. Českoslovanská sociálně demokratická strana dělnická.
Jedná se skutečný popis studijní cesty – s návštěvami čajovny, pražírna kávy, mýdlárny či továrny na marmeládu. Autor pečlivě popisuje výrobní postupy, mzdy a pracovní podmínky. Na závěr uvádí: “Doufám, že tato knížečka vyplní citelnou mezeru v družstevní literatuře a stane se informativní pomůckou o moderním hnutí družstevním. Naším clem však bude následovati družstevníky anglické a dopracovat se alespoň poměrně takových výsledků jako oni. Co učiníme, učiníme pro sebe, pro chudé třídy obyvatelstva.”
Konny Gellenbeck (Hg.): Gewinn fur alle! Genossenschaften als Wirtschaftsmodell der Zukunft! Westend Verlag, 2012.
Německá publikace jde poněkud za rámec klasického pohledu na družstevnictví. Nechybí sice historické ohlédnutí, ale najdeme zde i aktuální příklady družstev. Kromě toho najdeme i kapitolku